Kullanmak istemediğiniz aboneliklerinizi iptal edebileceğinizi biliyor musunuz?

242,524’den fazla kişi abonesepeti kullanıyor.

Hane giderlerini Abonesepeti uygulamasından ücretsiz takip edebilirsin

Kullanmak istemediğiniz aboneliklerinizi iptal edebileceğinizi biliyor musunuz?

242,524’den fazla kişi abonesepeti kullanıyor.

Evimin İnternet

Altyapısını Sorgulama

  • Internet
  • 01/08/2023
  • 649 okuma
"
İnternet aboneliği başlatmadan önce internet altyapısını sorgulamak önemlidir. Altyapınızın türüne göre internet hizmeti almak yaşayacağınız problemlerinde önüne geçmektedir. Altyapı sorgulamanın en kolay yollarını ve nerelerden gerçekleştirebileceğiniz anlatmaya başlayalım;
"


Evimin İnternet Altyapısını Sorgulama

İnternet Altyapısı Nasıl Sorgulanır?

İnternet aboneliği başlatmadan önce internet altyapısını sorgulamak önemlidir. Altyapınızın türüne göre internet hizmeti almak yaşayacağınız problemlerinde önüne geçmektedir. Örneğin altyapınız 8 MBPS internet sağlayabiliyorsa 8 MBPS internet hızı sağlayan bir paket almanız sizler için daha uygun olacaktır. Diğer türlü aldığınız 16 MBPS internet paketinin sadece 8 MBPS sini kullanabileceksiniz. Altyapısı ADSL olan bir binada ikamet ediyorsanız İnternet hizmetini Fiber almazsınız. Bundan dolayı evinize en uygun internet seçmeniz, alacağınız hizmetin daha olumlu olmasına yardımcı olacaktır.

Her internet hizmeti sağlayan operatör Türk Telekom altyapısını kullanmayabiliyor. Sadece kendi altyapısı ile hizmet sağlayan operatörler de mevcut. Hizmet almak istediğiniz paketi seçmeden önce sitemiz üzerinde bulunan internet altyapı sorgulama ile adresinizde bulunan altyapıyı ve hızı öğrenebilirsiniz. İnternet altyapınızı ve hızını öğrenmek için açılan altyapı sorgulama sayfasında, İnternet almak istediğiniz adres bilgilerini girmeniz gerekiyor. Bu adres bilgileri ise; İl, İlçe, Mahalle, Cadde, Sokak, Bina No ve Daire

Bilgilerinizi girdikten sonra alabileceğiniz internet hizmetini ve hızını öğrenebilirsiniz. Size en uygun olan internet kampanyasını seçebilirsiniz.

 

Adresimde Port Yok Hatası Alıyorum Ne Yapabilirim?

Temel anlatımı ile internet hizmeti almak isteyen abonelerimizin bulunduğu adresteki santralde kapasitenin dolmasıdır. Eğer bulunduğunuz adreste boş port yoksa kablolu internet hizmeti girişi sağlanamaz. Tüm altyapı sağlayıcıları aynı port takip sistemini kullanmaktadır. Eğer altyapınızda port yoksa Türk Telekom’a dilekçe göndererek port açılması için talepte bulunabilirsiniz fakat bu süreç belirsizdir.

 

Adresimde Port yok ev interneti nasıl alabilirim?

Port başvurusu yaptınız fakat uzun süredir bulunduğunuz adreste port açılmadıysa ev interneti ihtiyacınızı Kablolu alt yapı olmadan baz istasyonu aracılığı ile internet sağlayan Taşınabilir ev interneti ile karşılayabilirsiniz.

 

Adresimde Altyapı Yok Ne Yapabilirim?

Altyapı sorgulaması yaptığınızda adresinizde internet altyapısı çıkmıyorsa altyapı başvurusu yapmanız gerekiyor. Bu süreçte internet altyapısı için Türk Telekom'a altyapı için dilekçe gönderebilirsiniz. Dilekçe gönderdikten sonra altyapının gelip gelmediğini altyapı sorgulaması yaparak sürekli kontrol edebilirsiniz. Altyapının gelmesi süreci belirsiz bir süreç bazen aylarca bazen ise yıllarca altyapı gelmeme gibi bir durum olabiliyor. Bu süreçte ev interneti ihtiyacınızı altyapı gerektirmeyen taşınabilir ev interneti ile karşılayabilirsiniz.

 

Altyapıma En Uygun İnterneti Nasıl Seçebilirim?

Sitemiz üzerinde bulunan İnternet altyapı sorgulama aracı ile binanızdaki internet alt yapısını ve alabildiğiniz MBPS yi öğrenebilirsiniz.

ADSL altyapıya ADSL, VDSL altyapıya VDSL, FİBER altyapıya ise FİBER internet hizmeti verilebilmektedir.  Bunu göz önünde bulundurarak Altyapınıza uygun paketi seçmek için ikinci adıma geçebilirsiniz.

 

İnternet paketinizi seçmeden önce neye ihtiyacınız olduğuna karar vermeniz gerekir. Örneğin yoğun internet kullanımı olan biriyseniz seçeceğiniz pakette Kota olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. İnternetin kotalı olması ve sizin yoğun internet kullanıcısı olmanız bütçenize zarar verebilir bundan dolayı Kotasız ev interneti seçmek sizlerin aldığı hizmeti olumlu etkiler.

Genel olarak kablolu ev internetleri fiyat bakımından daha ekonomiktir. İnternetinizi daha ekonomik fiyatlardan kullanmak istiyorsanız Taahhütlü internet seçmeniz daha mantıklı olacaktır. Nedeni ise internet paketlerine gelen zamlardan etkilenmeyip belirlenen taahhüt süresi aralığında seçtiğiniz paketin tutarını ödersiniz.

Sadece web tarayıcılarda kullanmak için internet arıyorsanız daha düşük MBPS li internetlerde ihtiyacınızı karşılar bu sayede internet ihtiyacınızı daha ekonomik paketler ile karşılayabilirsiniz. Sitemiz üzerinde internet paketlerinin fiyatlarını karşılaştırabilir ayrıca sizler için en uygun paketleri seçebilirsiniz.

Bir içerik üreticisiyseniz içeriklerinizi sosyal medya platformlarına daha hızlı yüklemek istiyorsanız indirme ve yükleme hızınızın daha yüksek olması gerekiyor.

Hızlı bir internet deneyimi istiyorsanız altyapınıza bağlı olarak yüksek MBPS paketleri seçmek sizler için daha olumlu bir internet deneyimi sağlar.

 

PAYLAŞ

En Çok Okunanlar