Kullanmak istemediğiniz aboneliklerinizi iptal edebileceğinizi biliyor musunuz?

242,524’den fazla kişi abonesepeti kullanıyor.

Hane giderlerini Abonesepeti uygulamasından ücretsiz takip edebilirsin

Kullanmak istemediğiniz aboneliklerinizi iptal edebileceğinizi biliyor musunuz?

242,524’den fazla kişi abonesepeti kullanıyor.

  • Anasayfa

  • Blog

  • Eviniz İçin Uygun İnternet Nasıl Seçilir ? (2021 Rehber)

Eviniz İçin Uygun İnternet Nasıl

Nasıl Seçilir ? (2021 Rehber)

  • Bilgi
  • Internet
  • 10/04/2023
  • 568 okuma
"
İnternet paketiniz sizin sahne performansınız gibi evde ve işte hızınızı arttırıyor, yeteneklerinizi ortaya çıkarıyor. İnternet tarifesi karşılaştırır iken ilk önce cebinizde ne kadar tutar çıkacağına ayrıca alacağınız hizmetin içeriğine bakmalısınız. Alt yapınıza uygun paketi seçerek hem beklentinizin karşılığını almış olursunuz hem de ödeyeceğiniz aylık faturanızı bütçenize göre belirleyebilirsiniz.
"

Evime en uygun ve doğru internet paketini nasıl seçebilirim ?

İnternet paketiniz sizin sahne performansınız gibi ev’de ve iş’te daha hızlı ve daha yetenekli görünmenizi sağlıyor.

İnternet tarifesi karşılaştırırken ilk önce cebinizden ne kadar tutar çıkacağına ve alacağınız hizmetin içeriğine bakmalısınız. Alt yapınıza uygun paketi seçerek hem beklentinizin karşılığını almış olursunuz hem de ödeyeceğiniz aylık faturanızı bütçenize göre belirleyebilirsiniz.

Aşağıda bir kaç veri hakkında bilgi verdikten sonra internet aboneliği yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair ipuçları vereceğiz.

Türkiye’de internet kullanımı son 5 yılda % 29 artış gösterdi. Ev’den internet erişimi ise neredeyse  % 100 e yaklaşarak % 91’i yakaladı.*

Genişbant internet erişim imkanına sahip hanelerin oranı % 89,9'a ulaştı. Buna göre, hanelerin % 50,8'i sabit genişbant bağlantıyla (ADSL, kablolu internet, fiber internet ve alt yapıya gerek olmayan internet gibi) internete erişim sağlarken, %86,9'u mobil geniş bandı kullandı. Genişbant internet erişim imkanına sahip hanelerin oranı geçen yıl % 87,9 olmuştu.

Söz konusu 12 aylık dönemde internet üzerinden alışveriş yapan bireylerin yüzde 60,9'u giyim, ayakkabı ve aksesuar, yüzde 26,1'i kitap, dergi, gazete, yüzde 22,5'i online yemek siparişi verme ya da catering hizmetleri alma, yüzde 21,1'i kozmetik, güzellik ve sağlık ürünleri, yüzde 17,6'sı temizlik ürünleri, kişisel bakım malzemeleri, yüzde 17'si mobilya, ev aksesuarları, bahçe malzemeleri alımı yaptı.

Giyim ve spor malzemeleri erkekler tarafından % 54,2, kadınlar tarafından da % 68,5 ile internet üzerinden en çok satın alınan ürün grubu oldu. Aynı dönemde erkeklerde online yemek siparişi verme ya da catering hizmetleri alma % 24,1 ile ikinci sırayı alırken bunu %22,5 ile kitap, dergi, gazete takip etti. Kadınlarda ise % 31,5 ile kozmetik, güzellik ve sağlık ürünleri ikinci sırada yer alırken bunu % 30,2 ile basılı kitap, dergi, gazete izledi.

Pandemi dömeninde kısa küreli evden çalışmanın oluşturduğu daha yoğun kullanım ihtiyacı abonelik başlatırken ya da yenilerden tüketicilerin daha sıkı araştırma yapmasını sağladı.

Özelikle bir çok kurum pandemi sonrasında da evden çalışmayı desteklediğini duyurdu.

O halde internet kişisel kullanım ve işimiz için artık olmazsa OLMAZ!

Aşağıdaki 5 başlığa dikkat etmelisiniz.

 Sorularınız olursa Abonesepeti Abonelik Uzmanlarına 02128090000 ya da 0542 295 0542 den ulaşarak cevaplarınıza ulaşabilirsiniz. Alt yapınız  , ödemek istediğiniz aylık fatura  ve kullanım alışkanlıklarınıza göre doğru paketi seçmenizi sağlayacaklardır.

1-İnternet Hızı ve Alt Yapı

Ev’de kaç kişi aynı anda kullanacak, alt yapı hızının performansı öncelikli önemli nokta.

Artık evden çalışmak, evden eğitim almak, e spor ve oyunlar abonelerin hız konusunda ki beklentisini giderek yükseltiyor.

Alt Yapı seçenekleri içinde ileride taşınmayı planladığınız bölge var ise taşıyabilir misiniz bakabilirsiniz. Örneğin Fiber aldığınız interneti desteklemeyen bir bölgeye taşıyamazsınız. Böyle bir durumda servisa sağlayıcınız ADSL / VDSL ile de size destek verebilir.

2- Paket Fiyatı ve Taahhütname

Ödeyeceğiniz fatura her ay bütçenizde yer alacak.  Taahhüt bitene kadar aynı tutarı mı ödeyeceksiniz yoksa ilk 6 ay ya da 12 ay farklı sonraki aylarda farklı opsiyonlarla ödeme seçenekleri mi olacak mutlaka taahhütnameyi okuyarak öğrenmelisiniz.

Taahhüt süresi içinde iptal etmek istediğinizde cayma bedeli ile karşılaşmak pek hoş değil. Çok uzun süreli taahhütlere imza atmak olabilecek fiyat artışlarından bizi korurken vazgeçmek istediğimizde ise önümüzde engel olabiliyor

3- Müşteri Hizmetleri Desteği

Sorun yaşadığınızda destek alabileceğiniz bir servis sağlayıcı ilk 2 seçenekteki kararsızlıklarınızı hızla ortadan kaldırabilir. Ulaşmakta zorluk çektiğiniz, hizmet alamadığınız halde fatura ödemek zorunda kalacağınız bir duruma düşmemek için mutlaka servis sağlayıcının müşteri hizmetlerinde ki performansını da araştırmanız lehinize olur

Son olarak; Türkiye'de 7 büyük servis sağlayıcı hakkında bilgi vermek istiyoruz. Detaylı bilgi için her zaman abonesepeti Abonelik Uzmanları’ndan da destek alabilirsiniz.

Bu servis sağlayıcılar ADSLFiber ve Kablo TV üzerindeninternet bağlantı servisi sunuyor:

Türk Telekom: Türkiye'nin ilk ve en büyük ADSL servis sağlayıcısı.Türk Telekom, ADSL - hızlı internet erişimi, Dial-up çevirmeli ağ erişimi, Wi-Fi kablosuz internet erişimi, G.SHDSL, Metro Ethernet, ATM ve Frame Relay internet erişim servisleri veriyor.

D-smart Net: Doğan Grubu'na bağlı Doğan Telekom'un markası. D-smart Net, yaygın dağıtım ağı ve uygun fiyatlı bağlantı ve iletişim seçenekleri sunuyor.

Superonline: Turkcell grup şirketi olan Superonline, ADSL ve fiber internet bağlantı servisleri veriyor. Superonline çıkarttığı Süperbox ürünü ile alt yapı olmaksızın internet kullanabilmenin önünü açmış ve taşınabilir küçük modemi ile ev – ofis gibi bir çok yere rahatlıkla götürebilmenizi sağlamıştır. Yüksek talep gören Superbox hızla bir çok servis sağlayıcının abone sayısını geçmiştir.

TurkNet: Ses ve veri aktarım servisleri sunan öncü şirketlerden. TurkNet, sunduğu ADSL hizmetini santralden itibaren kendi yaygın omurgasına alan tek şirket. Ayrıca ulusal ve uluslararası bağlantılar için fiber altyapısını geliştirmeyi de sürdürüyor.

Oris Telekom: Türkiye’de alternatif telekom sektörünün öncülüğünü yapan Oris Telekom, kurulduğu yıldan bu yana, müşterilerine telekom ve iletişim hizmetleri sunmakta ve uygun fiyat avantajlı, sorunsuz ve kaliteli bir internet ile kullanıcılarını dünyaya bağlamaktadır.

Uydunet: Turksat'ın bir servisi olan Uydunet de kablo TV altyapısını kullanarak alternatif bir internet bağlantı seçeneği sunuyor.

Umarız verdiğimiz bilgiler faydalı olmuştur. Sizde blog yazılarınızın sayfamızda yayınlanmasını isterseniz blog@abonesepeti.com mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

* Türkiye İstatistik Kurumunca (TÜİK) gerçekleştirilen "Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması-2020"nin sonuçlarından alınmıştır.

PAYLAŞ

En Çok Okunanlar