Kullanmak istemediğiniz aboneliklerinizi iptal edebileceğinizi biliyor musunuz?

242,524’den fazla kişi abonesepeti kullanıyor.

Hane giderlerini Abonesepeti uygulamasından ücretsiz takip edebilirsin

Kullanmak istemediğiniz aboneliklerinizi iptal edebileceğinizi biliyor musunuz?

242,524’den fazla kişi abonesepeti kullanıyor.

Geçmişe Işık

Tutan Bilim

  • Bilgi
  • Dergi
  • 10/04/2023
  • 550 okuma
"
Neredeyse hayatımızın her yerinde geçmiş yaşanmışlıkların izlerini görebilmekteyiz. Yürüdüğümüz yollarda bizden yıllar önce yaşamış insanların hatta uygarlıkların ayak izlerini görebiliriz. Tarih hayatımızın o kadar içerisindedir ki, su içtiğimiz bir çeşmenin kaidesinde belki bizden 150 yıl önce yaşamış birinin adını, yapılış amacı hatta doğduğu yeri dahi öğrenebiliriz.
"


TARİH BİLİMİ 

Peki hayatımızın bu kadar içerisinde olan Tarih biliminin tanımı nedir?

Tarih bilimi geçmişte meydana gelen olayların birbiri ile ilişkilerini, sosyal ve ekonomik durumlarını, yer ve zaman göstererek belgelere dayalı bir şekilde inceleyen bilim dalıdır. Geçmişten günümüze kadar olan insan faaliyetlerini inceleyen bilim dalı olarak da özetleyebilmekteyiz.

Geçmiş, insanoğlu için her zaman bir merak konusu olmuştur. Televizyon başında bir belgesel izlerken, kütüphanede bir kitap okurken, kafede veya bir bekleme salonunda bir dergiyi karıştırırken karşımıza çıkan eskiye dair bilgiler bizde merak uyanmasına yol açar. Geçmiş yüzyıllarda teknolojinin ve matbaanın çok gelişmemesinden kaynaklı olarak bilgiye ulaşmak gerçekten zor olsa da günümüz teknolojisi ile artık bilgiye daha rahat ulaşabiliyoruz.

Özellikle tarihin tozlu raflarında kalmış olaylara ulaşabilmemiz daha kolay bir hal almışken çok cüzi miktarlara yaptırdığımız Dergi Abonelikleri ile bizim gözden kaçırdığımız gölgede kalmış olayları karşımıza çıkartan kişilere ulaşmış oluyoruz.

Bu konuda gerçekten kaliteli iş çıkartan Dergi yayınları okuyucularının dikkatini çekebilmek için karanlıkta kalmış incelenmeye değer olayları okuyucusunun karşısına çıkartıp, detaylı arşiv çalışmaları ile elde edilmiş olan fotoğraflar ile verilen bilgileri desteklemektedir. Tarih dergileri sadece merak duygumuzu tatmin etmek dışında bireysel veya akademik çalışmalarımızda dahi kullanabileceğimiz birer kaynak halini almaktadır.

Ülkemizde birçok dergi yayınına çok kolay bir şekilde ulaşmamız mümkündür. 444dergi.com adresi ile aramakta olduğumuz dergileri çok kolay bir şekilde temin edebilir hatta birçok paket seçeneği ile kendinizin seçtiği birden fazla dergiye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yazar: Murat Çiçek 13.06.2021

PAYLAŞ

En Çok Okunanlar