Kullanmak istemediğiniz aboneliklerinizi iptal edebileceğinizi biliyor musunuz?

234,043’den fazla kişi abonesepeti kullanıyor.

Hane giderlerini Abonesepeti uygulamasından ücretsiz takip edebilirsin

Kullanmak istemediğiniz aboneliklerinizi iptal edebileceğinizi biliyor musunuz?

234,043’den fazla kişi abonesepeti kullanıyor.

GSM Tarife Seçerken Nelere

Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

  • Mobil GSM
  • 10/04/2023
  • 465 okuma
"
Hayatımızın olmazsa olmaz abonelik modelinde cep telefonu hattı yani diğer adıyla GSM aboneliği an başköşeye çoktan yerleşti. En iyi kampanya diye bir şey yoktur, size uygun kampanya vardır diyerek size kısa ve net bilgiler vermek istedik
"


GSM Tarife Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Hayatımızın olmazsa olmaz abonelik modelinde cep telefonu hattı yani diğer adıyla GSM aboneliği an başköşeye çoktan yerleşti.

Cep telefonu hayatımıza gireli nereyse 50 yıl olacak. Yarım asırdır katlanarak artan bir kullanımla hepimizin vazgeçilmez iletişim aracı oldu.


İlk cep telefonunu 1973'te Michael Cooper çalıştığı Motorola firmasında geliştirmiştir. Ülkemizde ise ilk Cep telefonu kullanımı icat edilmesinden 20 yıl sonra 23 Şubat 1994 yapıldı.

Motorola’nın ilk modeli Dyna-Tac'dir. GSM Tarihçesi 1973 yılında ilk cep telefonunun mucidi olan Martin Cooper GSM teknolojisinde pek çok yenilik eklemeye devam etmiştir.


İlk akıllı telefonu IBM, 1994 yılının Ağustos ayında icat etti. IBM; telefonun ismine Simon adını verdi.

Martin Cooper’a dönerek bir kaç bilgi vermek istiyorum.  Söylentilere göre Cooper eşi ile Karayip’te tatildeyken çocuklarına telefonla ulaşamayan eşinin haklı sitemleriyle döner dönmez CEO’su olduğu Motorola’da cep telefonunun ilk tasarımlarını yapmaya başlamış.

Bazı kaynaklardan alınan telefonun icadı hikâyesi bu şekilde olurken, cep telefonunu kim buldu sorularında eşinin de düşünce katkısı olduğu söylenebilir :)


İlk cep telefonu elbette ki gerçekten pek çok kişi için lüks bir seçimdi. Artı kablosu olmayan bir telefon kullanmak mümkün olacaktı. Hatta bazı bölgelerde telefonlar piyasaya sürülmeden ortaya çıkan haberlere inanmayanlar bile bulundu. Elbette ki bu durum cep telefonlarına gösterilen rağbeti daha da artırırken, fiyatının oldukça uçuk olması da beklendi. Böylelikle ilk cep telefonu ise 3.995 $ fiyat ile tüketicilerine sunuldu.

Bu fiyattan satışa sunulan cep telefonun özellikleri ise 850 gram ağırlığa ve 300x 44 x 89 mm boyutlarında tasarlanmıştı. Bu telefonda ise sadece LED göstergesi bulunmaktaydı. Elbette ki henüz ekranı olan bir telefon değildi. Maalesef bu telefonun göze çarpan bir özelliği vardı ki o da anteninin olması. Bu anten yaklaşık olarak 15 cm olması ile kullanımı zor hale getirebiliyordu.

Günümüzde akıllı telefonlar ağırlıklı olarak 2’ye ayrılıyor. IPhone ve IPhone olmayan ama çok yetenekli olan ve daha çok uzak doğu ülkeleri tarafından üretilen Android telefonlar. Samsung ,Xiaomi, Huawei , Oppo , Lg gibi bir çok markanın modelleri sevilerek kullanılıyor.

Yetenekleri neredeyse milim milim bir birini kovalayan telefonları kullanırken asıl karar vereceğimiz husus bu yetenekleri parlatacak doğru bir GSM operatörü paketi seçmek. (ilerleyen günlerde bu konuda daha detaylı bir blog yazacağım)


GSM Tarifelerinizi Seçerken Aşağıdaki 3 başlığa dikkat etmelisiniz.

Ülkemizde 3 ana operatör hizmet veriyor. Harf sırasına göre Turkcell, Türktelekom,  Vodafone

Operatörlerin servislerinden yararlanarak kendi markaları altında hizmet veren başka bir çok marka da var. Örneğin ; :Bimcell , Teknosacell, Pttcell gibi

1.       Çekim Gücü

Seçeceğiniz servis sağlayıcının çekim alanını ve gücünü mutlaka sorgulamanız gerekiyor. Operatörler dediğimiz servis sağlayıcıların web sayfalarında rahatlıkla çekim gücü haritasını görebilirsiniz.

2.       Tarife Özellikleri

Seçeceğiniz paketin tarife özelikleri çok önemli.

*Taahhüt süresi ne kadar? ( Genelde 12 ay oluyor)

*Taahhütsüz fiyatı nedir? ( İptal etmek isteğinizde cayma bedelinde belirleyici oluyor)

*Tarife Durma Özelliği var mı? ( GB ya da dakika limiti dolduğunda durmuyorsa beklemediğiniz faturalarla karşılaşabilirsiniz

*Tarifenizin sosyal medya paketi var mı? ( İşte bu çok önemli ! Zamanımızın neredeyse 3 saatini sosyal medya da geçiriyoruz. İndirimli ya da ücretsiz paketlere kim hayır der ki :) )


3.       Uygunluk

“En iyi kampanya diye bir şey yoktur, size uygun kampanya vardır.”  Tarifenin sizin ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığını çok iyi incelemeniz gerekiyor.

Bu konuda Abonelik Uzmanlarımız her zaman size destek olmaya hazır


Yazar: Müjgan Aydın –  08/03/2021

(Abonesepeti Satış Geliştirme Direktörü)

mujgan@abonesepeti.com

PAYLAŞ

En Çok Okunanlar