Kullanmak istemediğiniz aboneliklerinizi iptal edebileceğinizi biliyor musunuz?

242,524’den fazla kişi abonesepeti kullanıyor.

Hane giderlerini Abonesepeti uygulamasından ücretsiz takip edebilirsin

Kullanmak istemediğiniz aboneliklerinizi iptal edebileceğinizi biliyor musunuz?

242,524’den fazla kişi abonesepeti kullanıyor.

Oyun Sektörü'nün

Sektörü'nün Gelişimi

  • Bilgi
  • Dergi
  • 10/04/2023
  • 511 okuma
"
Oyun sektörü yıllar içinde çok fazla gelişti.Yakın gelecekte sanal gerçeklik ,hayatın gerçekliğine dönüşücek. Gelin birlikte Oyun sektörü'nün gelişimini inceleyelim.
"


Geçmişten Günümüze Oyun Sektörü

Kısa bir süre önce bilgisayarların icadından sonra yavaş yavaş hayatımıza girmeye başlayan oyunlar farklı farklı platformlar üzerinden tek bir amaçla, insanları eğlendirmek için gelişmeye devam ediyor.

70’li yılların ve 80’lerin başlarında çalkantılı bir süreç yaşayan sektör, ardından 10 yıllık bir büyüme dönemine girmiştir ve artan kullanım ile eğlence sektöründeki en karlı endüstri olan sinema endüstrisine rakip olmaya başlamıştır.

Video oyunları tarihçesi içerisinde birçok farklı platformda karşımıza çıktı. Örneğin birinci nesilde 1972 yılına gelindiğinde Brown Box ürünü resmi olarak Magnavox Odyssey adı ile piyasaya sürülmüş ilk ev tipi Oyun konsolu olarak tarihe geçmiştir. Birinci nesil olarak sınıflandırılan bu ürün daha sonraları Atari firmasının piyasaya süreceği Pong adı verilen tümleşik oyun konsolu ile tahtından indirilmiştir.

1993 yılına gelindiğinde 3D grafiklere sahip oyunların oynanabileceği beşinci nesil oyun konsolları piyasaya sürülmüştür. Bu dönemde Sony firması Playstation ürünü ile piyasaya girmiş, Nintendo firması iste Nintendo 64 ürünü ile bu dönemin popüler oyun konsolları arasına girmiştir.

Şu sıralar yeni çıkan konsollar ile video oyun sektörü sekizinci nesli sonlandırıp dokuzuncu neslin içerisine giriş yapmıştır.

Peki bu oyun sektörünün başarısını ne sağladı ve neden bu süre içerisinde gelişmeye devam etti ? İnsanları oyunlara çeken şey aslında ne ?

Geçmişten günümüze oyunlar büyük bir değişim yakalamış durumda. Donkey Kong’dan tutun Red Dead Redemption 2’ye kadar herkese her türden hitap eden binlerce oyun karşımıza çıktı. Oyunlar kimileri için yorucu bir iş günü sonrası, çeşitli sıkıntıları unutturmak, üzerlerindeki yorgunluğu atmak amacıyla sığındığı bir eğlence aracıyken kimileri için iç içe yaşadığı, arkadaş ortamında birbirleriyle tartıştığı bir veya öğrencilerin eğitimlerini eğlenceli bir hale getirmek için kullandıkları bir eğlence aracı oldular.

Bu ve bunun gibi sebeplerin tek bir ortak noktası var. Oyun oynamak insanları mutlu ediyor. Bu yüzden oyun sektörü her gün kendine bambaşka oyuncu kitleleri katmaya ve kendini büyütmeye devam ediyor.

Sevdiğiniz birçok oyun dergisinin yayıncılarını ayrı ayrı araştırmak yerine sadece 444dergi.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Hatta bu dergilere sunduğumuz birçok özel paket seçenekleriyle indirimli bir şekilde temin edebilirsiniz. Ayrıca paket tercih edildiğinde ücretsiz kargo hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Doğa dostu 444dergi, satılmayan, rafta bekleyen, orijinal poşetinde dergileri yayıncılardan temin ederek sevgi değer okuyucularına daha uygun fiyatla ulaştırıyor.

444dergi ile okumak çok keyifli, abonesepeti ile hayatşimdidahakolay.

Yazar Cenk Gürses 13.06.2021

PAYLAŞ

En Çok Okunanlar